KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Teckningar 12779004
nr 1277 9004
Carl Kylberg
(1878-1952), Sverige
Teckningar, 2 st. Självporträtt; a tergo karikatyrer, samt Porträtt av konstnärens hustru Ruth Kylberg (1872-1942). Blyerts respektive akvarell. 23. 5x14. 5 cm respektive 25. 3x19. 4 cm. Proveniens familjen Kylberg fram till 2019. Ej signerade. Lösa blad
Carl Kylberg, svensk bildkonstnär född 1878, död 1952.
Utrop:
500 kr
Såld:
400 kr
måndag 30 september 2019
kl 19:29:22
300 kr
350 kr